שם:
טל':
אימייל:

 

 

לפני שתקראו את הסקירה המלאה חשוב לזכור:

הניתוח להסרת משקפיים בלייזר הוא הניתוח הבטוח מכל הניתוחים המבוצעים כיום בגוף האדם.
עד היום בוצעו בעולם עשרות מליוני ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר ואיש לא איבד את ראייתו. 

הטיפולים להסרת משקפיים בלייזר הופכו בשנים האחרונות עוד יותר בטוחים. בטכנולוגיות העדכניות משולבים אמצעי בטיחות משוכללים, שתפקידם למנוע סיבוכים.
הרופאים העוסקים בתחום צברו ניסיון רב, ולמדו כיצד לבצע את הטפול בבטיחות מירבית.

למרות זאת לעיתים רחוקות יתכננו סיבוכים בניתוחים של הסרת משקפיים בלייזר
הסיכון לסיבוכים תלוי במיומנות הרופא מנתח וברמת בבטיחות של הטכנולוגיה העומדת לרשותו.

מנתח מיומן ומנוסה ידע להתגבר גם על מהלך חריג של הניתוח והאירוע יסתיים ללא כל הפרעה לראייה.

סיבוכים אפשריים:

חלון טיפולי לא סדיר או לא איכותי מספיק -  השלב הראשון בשיטת ה LASIK הוא יצירת חלון טפולי, כלומר הפרדת דף עדין משטח הפנים החיצוני של הקרנית. במידה וההפרדה אינה מדויקת או שלמה מומלץ שלא לבצע את הטפול בלייזר. יש להשיב את הדף שהופרד למקומו. כעבור ימים ספורים הראיה חוזרת למצבה שלפני הטיפול. לאחר תקופת החלמה של 2-3 חדשים לחזור על הפרוצדורה בהצלחה. מיכשור מתקדם, ומנתח עתיר ניסיון יכולים למנוע סיבוך זה כמעט לחלוטין. 

בשיטת ה iQ  פתיחת החלון הטיפולי  נעשית עי מכשיר מיוחד - SBK. מכשיר ה SBK מדויק מאד ואמין מאד, הסיכון לחלון טפולי לא מדוייק עם מכשיר ה SBK נדיר מאד. 

תזוזה של החלון הטיפולי -  בסיום הטפול בלייזר, החלון הטיפולי  מוחזר למקומו. בשעות הראשונות החלון הטפולי עדין רגיש לכל מגע.. אם נוגעים שלא במתכוון בעין, החלון עלול לזוז מעט ממקומו. תוזזה של החלון תתבטא בתחושת כאב בעין וטשטוש בראיה. חלון שאינו במקומו המדוייק, דורש תיקון מייד עם האבחנה.ביום הניתוח או למחרת שאם לא כן תשאר  ניתן לתקן את הבעיה מידית ובקלות, מבלי שישארו השלכות לטווח ארוך.

זיהום - סיבוך נדיר כיום. זיהום הוא הסיכון העיקרי בעטיו יכולה להישאר הפרעה משמעותית בראיה בעקבות הניתוח. הסכנה להתפתחות זיהום גדולה באופן משמעותי כאשר עוברים את הטיפול בשיטת ה PRK או בשיטת ה ASA. בטיפולים אלה על האפיתל להחלים במשך כ 3 ימים. בזמן זה העין חשופה לחדירה של חיידקים ולסכנה של זיהום. לעומת זאת בשיטת ה LASIK וכמובן בשיטת ה iQ ההחלמה מיידית ולכן, שמירה על סטריליות נאותה וטיפול באנטיביוטיקה רחבת טווח בימים הראשונים תוך הדרכה נכונה של המטופלים מפחיתה את הסיכון לזיהום והופכת אותו לדבר נדיר ביותר.

DLK  – דלקת שעלולה להופיע בעיקר לאחר ניתוחים בשיטת ה LASIK. דורש אבחנה וטפול מיידי. לרוב הדלקת קלה וחולפת מעצמה.  לעיתים רחוקות הדלקת יכולה להיות קשה, אך אבחון מוקדם, וטפול נכון ימנעו כמעט ללא יוצא מהכלל, סבוכים אפשריים. חשוב לדעת כי תופעה זו מוגבלת לשלשת או ארבעת הימים הראשונים שלאחר הניתוח בשיטת ה LASIK. 
התופעה שכיחה יותר בניתוחים בהם משתמשים במכשיר לייזר לצורך יצירת החלון הטיפולי בקרנית, טפול המוכר בארץ בשם Intralasik. השכיחות של DLK יכולה להיות גבוהה בתקופות מסויימות, במרפאה מסויימת, לכן חשוב לברר עם הרופא המנתח את השכיחות של DLK אצלו לאחרונה.

תוצאה לא מספיק מדוייקת- במכשיריי הלייזר המתקדמים והחדשים כדוגמת מכשיר ה Allegretto 400 של חברת WaveLight שבו מבוצעים הטפולים ב iClinic, התופעה נדירה ביותר. במכשיר האלגרטו 400 משולבת מערכת עקיבת עין משוכללת השולטת בקרן הלייזר בעת הטפול. כל תנועה של העין נרשמת מיד וקרן הלייזר מתמקדת מחדש בזמן אמת. כך הטפול  אינו  מושפע מתנועות עיניים של המטופל בעת הניתוח. בעבר סטיות מסוג זה היו אחריות לתלונות על ראיה לא חדה מספיק והפרעות בראיית לילה.

החלשות הקרנית - ללא טיפול מתאים עלולה להסתיים בירידה בראיה. הייתה נפוצה יותר בעבר. כיום ע"י שימוש באמצעי אבחנה מתקדמים יותר , ובעקבות הידע שנצבר לגבי הגורמים לתופעה.  החלשות הקרנית הפכה לסיבוך של למטה מ 1 ל 10000 ניתוחים. מזה מספר שנים קיים טפול העוצר את התהליך -Cross Linking. הטיפול פשוט ועוצר את החלשות הקרנית.

שגשוג תאי אפיתל - לטווח שבין מתלה הקרנית לבסיס הסטרומה. תופעה נדירה ניתנת לתקון  ע"י סלוק התאים הפולשים. לעיתים רחוקת התאים המשגשגים יכולים לגרום להפרעה בראיה.

סבוכים אופיניים רק לשיטות PRK / LASEK / ASA

עכירות בקרנית – סיבוך אופייני רק לטיפולים בשיטת ה PRK או בשיטת ה ASA. העכירות בקרנית במטופלים בשיטת PRK ללא פתיחת חלון טפולי, מופיע בין 4-8 חודשים לאחר הטפול. וגורמת לנסיגה של תוצאות הטפול עד צורך להרכיב שוב משקפיים, ולעיתים גם לטישטוש בראיה שלא ניתן לתיקון ע"י משקפיים. שכיחותה בין 5% ל 10% מהמטופלים בשיטת ה PRK או בשיטת ה ASA. שכיחותה עולה ככל שמטפלים  במספרים גבוהים יותר.  התופעה נדירה במטופלים עם מספרים נמוכים מ- 5.00 - .  בקוצר ראיה גבוה

מ – 6.00 - השכיחות הולכת ועולה, עד לשכיחות של כ 10% במספרים שמעל 8.00 -.  כמו כן התופעה שכיחה כאשר מטפלים ברוחק ראיה ללא פתיחת חלון טפולי. ניתן להפחית את שכיחות התופעה ועוצמתה, ע"י שימוש בטיפות סטרואידים במשך החודשיים הראשונים שלאחר הניתוח. אם בכל זאת מופיעה עכירות ניתן להפחיתה, ע"י מתן טפול חוזר בטיפות סטרואידים. במרבית המקרים העכירות נסוגה מעצמה ,לאחר תקופה של שנה ויותר ממועד הטפול.

זיהום - סיבוך נדיר כיום. זיהום הוא הסיכון העיקרי בעטיו יכולה להישאר הפרעה משמעותית בראיה בעקבות הניתוח. הסכנה להתפתחות זיהום גדולה באופן משמעותי כאשר עוברים את הטיפול בשיטת ה PRK או בשיטת ה ASA. בטיפולים אלה על האפיתל להחלים במשך כ 3 ימים. בזמן זה העין חשופה לחדירה של חיידקים ולסכנה של זיהום. לעומת זאת בשיטת ה LASIK וכמובן בשיטת ה iQ ההחלמה מיידית ולכן, שמירה על סטריליות נאותה וטיפול באנטיביוטיקה רחבת טווח בימים הראשונים תוך הדרכה נכונה של המטופלים מפחיתה את הסיכון לזיהום והופכת אותו לדבר נדיר ביותר.הפרדות רשתית והופעה של ממברנה מתחת לרשתית –  אלה סיבוכים של קצרי ראיה, ואינם קשורים לניתוח. מכיוון שמרבית המטופלים בלייזר הם קצרי ראיה, הרי שארעו מספר מקרים גם לאחר טיפולי הסרת משקפיים בלייזר. מחקרים סטטיסטיים הראו  כי השכיחות של הפרדות רשתית קטנה יותר, בקרב מטופלים בלייזר, מאשר בכלל האוכלוסיה. הסבירות שלניתוח הייתה השפעה על הופעתם של סיבוכים אלה היא קטנה, שכן הסיבוכים האלה הופיעו כמעט תמיד חודשים ושנים לאחר הטפול בלייזר.

תופעות הלוואי שיכולות להופיע בעקבות הניתוח:

השלב בנוסף לסיבוכים מוכרות תופעות לוואי לניתוחים לתיקון ראיה בלייזר. תופעות אלה הם תלונות של המטופלים שראייתם טובה מאד לאחר הניתוח, אך סובלים מהפרעות אחרות שגורמות להם לאי נוחות מסוימת בראיה ו\או בתחושה בעיניים.
רב התופעות האלה זמניות ויחלפו תוך ימים עד שבועות ספורים לאחר הניתוח.
ע"י טיפול נכון לפני הניתוח, בזמן הניתוח ולאחריו, ניתן להקטין את שכיחות התופעות ואת מידת ההפרעה שהן גורמות. כך שגם תופעות הלוואי הופכות לנדירות יחסית.

1. תחושת יובש בעיניים - הימנעות מניתוח של מי שסובל מתופעת יובש מלכתחילה תמנע צורך בטיפול בתלונות משמעותיות  בנושא  שימוש מתמיד בעדשות מגע גורם בחלק מהמרכיבים להפרעות בהרכב הדמעות ולהפרעה בשטח פני הקרנית עד כדי תופעות של יובש בעיניים. עם הפסקה השימוש בעדשות מגע לפחות שבוע לפני הטפול בלייזר, העיניים מתאוששות מהשפעות אלה. הפסקת השימוש בעדשות מגע כשבוע לפני הטפול להסרת משקפיים, מקטינה משמעותית את תופעת היובש בעיניים לאחר הניתוח. בכל מקרה התופעות הקשורות ביובש בעיניים, חולפות לאחר תקופת החלמה של שניים עד ארבעה חודשים מהטפול בלייזר.

2. רגישות לאור - לאחרונה הופיעו דיווחים על רגישות ניכרת לאור אצל מנותחים שעברו הניתוח בעזרת מכשיר ה INTRALASE. תופעה זו מופיעה מספר חודשים לאחר הניתוח וגורמת לאי נוחות רבה אצל אותם מטופלים.

3. ראיה לא חדה מספיק - עקב תיקון מספר לא מדויק מספיק – שכיחותה בין אחוזים בודדים לכ 10% מהמטופלים. תלויה בעיקר בסוג מכשיר הלייזר ובידע של הרופא המנתח. ב iClinic  שכיחותה למטה מ 1% מהטיפולים.  ניתנת לתקון פשוט , ע"י  תוספת קטנה של טיפול בלייזר.

4. הילות סביב אורות - מופיעה בשבועות הראשונים בקרב כ 10% מהמטופלים, לאחר מכן דועכת ונעלמת כמעט תמיד. נדירה כיום במכשירי הלייזר החדישים, במכשיר הלייזר אלגרטו 400 מותקנות טכנולוגיות ה WaveFront Optimized ו - Custom-Q, שבין תפקידיהן - הפחתה של תופעת ההילות בלילה.

5. קשיים בראיית לילה  - בד"כ דומים בסיבתם למתואר בסעיף הקודם,. לרוב נובעים מתיקון לא מדוייק מספיק. יש לציין כי ב iClinic, באמצעות מכשיר האלגרטו 400, ניתן בטכנולוגיית ה Topolaser  לתקן ולשפר הפרעות של הילות והפרעות  אחרות בראיית לילה, גם אם נעשו במכשירי לייזר אחרים.